Blog

Rodzaje napędów do Bram

Pierwszą decyzją, jaką przyjdzie nam podjąć podczas wyposażania naszego wjazdu na posesję w automatykę, jest to, czy pozostawić starą bramę i zamontować na niej system, czy może lepiej jest wymienić całą konstrukcję i zbudować ją od podstaw?

Dowiedz się więcej

Nowe, czy stare?

Aby wprawić bramę w ruch nie potrzeba wiele, wystarczy wyposażyć ją w odpowiednie siłowniki, które należy połączyć z centralką sterującą i zasilić całość energią elektryczną. Niestety, w praktyce nie wygląda to tak prosto. Głównie ze względu na fakt, że większość starych bram, to bramy dwuskrzydłowe, które ze względu na swoje wymiary i wagę wymagają precyzyjnego dobrania odpowiednich modeli siłowników.


Jeśli jednak chcielibyśmy wykonać całą bramę od nowa i dodatkowo oszczędzić sporo miejsca, warto jest rozważyć montaż bramy przesuwanej. Ten model bramy posiada jedno skrzydło przesuwane wzdłuż ogrodzenia po wewnętrznej stronie posesji. Dodatkowo można pokusić się o montaż tzw, bramy samonośnej, która eliminuje konieczność montażu specjalnej szyny, po której porusza się brama. Całość konstrukcji opiera się na zamontowanej przeciwwadze, dzięki której nisko zawieszona brama porusza się tuż nad ziemią. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, oszczędzające właścicielowi konieczności dbania o czystość szyny, w której lubią znajdować się liczne zanieczyszczenia, ograniczając swoją obecnością ruch bramy.

Rodzaje napędów do bram

Na rynku dostępne są siłowniki:

 • śrubowe/hydrauliczne - jest model, który można stosować do wszystkich bram skrzydłowych. Jego zasada działania jest bardzo prosta: element napędowy przesuwa się liniowo wzdłuż korpusu siłownika, czym samym przenosi siłę na skrzydło bramy. Aby zachować odpowiedni balans pomiędzy przeniesieniem siły napędy, a jego obciążeniem, ten model siłownika najlepiej jest montować na około 1/3 wysokości bramy. Minusem zastosowania tego napędu jest stosunkowo mały kąt otwarcia bramy, który wynosi maksymalnie 110 stopni, oraz brak możliwości jego zamaskowania.

 • z łamanym ramieniem - jest to napęd szczególnie polecany do bram wykorzystujących słupy o dużych przekrojach poprzecznych np. betonowych lub murowanych. Zastosowanie na takim słupie napędu hydraulicznego wymagało by ingerencji w jego konstrukcje, co wiązało by się z kolei z pracami murarskimi. Napęd z łamanym ramieniem pozawala tego uniknąć, a dodatkowo zapewnia bardzo estetyczne zamaskowanie, którego praktycznie nie widać od strony wjazdu na posesję.

 • podziemne - w przypadku tego napędu ogromna część konstrukcji montowana jest pod powierzchnią ziemi, co zapewnia praktycznie całkowite jej zamaskowanie. Dodatkowo charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością oraz szybkością pracy. Największą ich wadą jest cena, która jest zdecydowanie największa z pośród dostępnych modeli napędów, oraz kłopotliwość montażu, który wymaga stworzenie specjalnej instalacji około użytkowej, mającej na celu zapewnienie odpowiednich warunków pracy temu systemowi, chodzi o np. odpowiedni drenaż przestrzeni zabudowy.

 • do bramy przesuwnej - są to najprostsze napędy do bram z pośród wcześniej wymienionych. Koła zębate osadzone na obradzającym się wale, sterowanym przez centralkę powodują przesuwanie się bramy na specjalnej szynie. Ten model napędu jest tani i bardzo łatwy w montażu

 • Jakie rozwiązanie wybrać?

  To, jakiego dokonamy wybory pomiędzy nową, a starą bramą, będzie miało dalszy wpływ na wybór odpowiedniego napędu do niej. Zdecydowanie prostszym i dającym więcej dodatkowej przestrzeni na posesji jest montaż nowej, przesuwanej bramy, wyposażonej w specjalny do niej silnik. Jest to rozwiązanie proste i nie przysparzające większych trudności, jednak o wiele droższe niż unowocześnianie starej bramy, do której z kolei konieczne będzie dobranie odpowiedniego napędu.

  Bramserwis © 2019
  Realizacja: Footstep.pl

  Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies