Blog

Jak działa brama automatyczna

Jak działa brama automatyczna

Brama automatyczna powinna być ładna i funkcjonalna, ponieważ to jedna z najważniejszych części ogrodzenia. Wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz estetyka to główne cechy, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze konkretnego modelu. Brama idealna odporna jest na wszelkie warunki atmosferyczne, zabezpiecza także posesje przed nieproszonymi gośćmi. Przyjrzyjmy się, jak działa brama automatyczna.

Rodzaje bram automatycznych

Producenci oferują bardzo wiele bram korzystających z różnych rozwiązań technicznych.

Najczęściej spotykane rodzaje bram automatycznych:

  • bramy przesuwne: szynowe i samonośne,
  • bramy skrzydłowe.

Brama przesuwna szynowa

Brama porusza się po specjalnej szynie umocowanej w fundamencie. Nie wymaga zbyt dużo miejsca, ponieważ rozmiar skrzydeł niemal pokrywa się z rozmiarem wjazdu. Brama jest nieco bardziej wymagająca w konserwacji, ponieważ  w szynach gromadzą się zabrudzenia, liście, gałęzie, które trzeba usuwać, aby zapewnić funkcjonalność.

Brama przesuwna samonośna

Przesuwa się na szynie zamocowanej na rolkach. Nie dotyka bezpośrednio podłożona przy otwieraniu. Wymaga zamocowania przeciwwagi.

Bramy skrzydłowe

Otwiera się przez uchylanie do środka, najczęściej pod kątem 90 stopni, wymaga większej przestrzeni. Najczęściej jest droższa, ale także bardziej efektowna.

Zastosowanie automatyki bramowej

Coraz większą popularnością cieszą się wszystkie rodzaje bram automatycznych. Ich największą zaletą jest to, iż znacznie zwiększają komfort użytkowania. Elektryczny napęd można kupić już w gotowym rozwiązaniu oraz zamontować do istniejących drzwi strzegących posesji. Przed zamontowaniem napędu wskazany jest przegląd, ze szczególnym uwzględnieniem zawiasów. . Zastosowanie takiego rozwiązania ułatwia życie, nie trzeba wysiadać z samochodu, aby otworzyć drzwi, co jest szczególnie uciążliwe przy gorszej pogodzie. Bez wychodzenia z domu można otworzyć przybyłym gościom czy kurierom. Dodajmy, że koszt napędu nie zwiększa znacząco ceny. Zastosowanie bramy automatycznej zwiększa także bezpieczeństwo domowników, ponieważ pokonanie takiego zabezpieczenia nie jest łatwe.

Zasady działania bramy automatycznej

Automatyczna brama wjazdowa jest bardzo prosta w użytkowaniu. Otwiera się po naciśnięciu przycisku na pilocie. Powoduje to uruchomienie siłownika, którego rodzaj, musi być dostosowany do wielkości i rodzaju drzwi chroniących wejście do posesji.

Automatyka bramowa składa się z:

  • silnika lub silników,
  • centrali sterującej,
  • wysięgnika lub wysięgników,

Konserwacja bramy automatycznej

Automatyczna brama wjazdowa nie wymaga szczególnej konserwacji, zaleca się jedynie jej impregnację lub malowanie. Po sezonie letnim warto sprawdzać elektrykę oraz zawiasy. W przypadku bram szynowych należy pamiętać o regularnym usuwaniu zanieczyszczeń które mogą powodować utrudnienia w prawidłowym funkcjonowaniu!

Bramserwis © 2019
Realizacja: Footstep.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies