Blog

Program czyste powietrze wokół nas

Program Czyste Powietrze wokół nas

Można łatwo sięgnąć po pieniądze na termomodernizację i wymianę ogrzewania. Celem programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie  zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez domki jednorodzinne. Beneficjenci mogą otrzymać nawet 37 tys. zł dofinansowania. Pieniądze z rządowego projektu mogą zostać przeznaczone m.in. na wymianę pieca, ocieplenie budynku, ale także zakup wybranych modeli stolarki zewnętrznej oraz bramy garażowej.

Problemy Polski z niską emisja

Niestety nadal wiele polskich miast jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. W pierwszej 10 rankingu ( według portalu https://www.iqair.com/world-air-quality-ranking)  regularnie pojawiają się Kraków i Wrocław. Jednak niska emisja truje mieszkańców całego kraju. Poprawa środowiska konieczna jest ze względu na walkę z globalnym ociepleniem,  wymusza to również Unia Europejska. Wielkimi trucicielami pozostają kominy domów, małych kotłowni, samochody i środki transportu publicznego. Redukcja emitowanych zanieczyszczeń możliwa jest poprzez likwidację nieefektywnych źródeł ciepła oraz profesjonalną termoizolację. Usuwanie„ kopciuchów” jest tak samo ważne, jak zapobieganie utracie ciepła.

Program Czyste Powietrze

Rządowy program Czyste Powietrze funkcjonujący od 2018 r, ma charakter ogólnopolski, budżet ponad 100 mln zł i ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Uczestnicy mogą starać się o dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła, termomodernizację, montaż instalacji fotowoltaicznych. Inicjatywa realizowana jest przez Narodowy Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki.

Co dalej z programem Czyste Powietrze

Proekologiczny projekt przeszedł w maju 2020 roku kilka istotnych zmiany:

  • z pieniędzy mogą skorzystać osoby o niższych dochodach,
  • przygotowano kalkulator dotacji,
  • wydłużono realizację przedsięwzięcia o pół roku,
  • uzupełniono tzw. zieloną listę, czyli wykaz materiałów i urządzeń objętych programem,
  • uruchomiono infolinię, konsultanci pod numer 22 340 40 80, od poniedziałku do piątki, od 8 do 16, odpowiadają na pytania beneficjentów,
  • do programu włączyły się w większej ilości gminy i banki, co ułatwia skorzystanie i finansowanie,
  • maksymalna wysokość dotacji to aż 37 000 zł,
  • możliwe jest uzyskanie pieniędzy na termomodernizację bez wymiany źródła ciepła,
  • łączna kwota dofinansowania wykonywanego przedsięwzięcia ze wszystkich środków publicznych nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych.

Kto może skorzystać?

Beneficjentem programu mogą zostać właściciele lub współwłaściciele domków jednorodzinn ych. Osoby o niższych dochodach, czyli miesięcznych do 1400 zł/os. (w gospodarstwach wieloosobowych) lub do 1960 zł (w gospodarstwach jednoosobowych) mają szansę na maksymalnie 37 tys.

Osoby z rocznym dochodem do 100 tys. zł, mogą skorzystać z podstawowego poziomu dofinansowania do 25 tys. zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (a nawet do 30 tys. zł jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV). Ponadto dla wszystkich – w rozliczeniu PIT – dostępna jest ulga termomodernizacyjna (do 53 tys. zł).

Jak zdobyć dofinansowanie?

Trzeba wydrukować i wypełnić wniosek ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Następnie należy udać się do siedziby funduszu lub gminy, która współpracuje z programem. Wniosek można złożyć także drogą elektroniczną na portalu gov.pl, trzeba tylko posiadać podpis elektroniczny lub profil zaufany.

Wymiana bramy w ramach programu Czyste Powietrze

Profesjonalna termomodernizacja zapobieganie stratom ciepła, znacząco zmniejsza koszty ogrzewania. W ramach rządowego wsparcia można wymienić bramę garażową. Wymogi programu spełniają m.in. produkty marki WIŚNIOWSKI oferowane przez nas. Mowa m.in. o bramach segmentowych UniPro i PRIME WIŚNIOWSKI z panelem o grubości 40 mm. Profesjonalny montaż i serwis bram garażowych zapewnia ich wieloletnie, bezawaryjne użytkowanie. Jest to konieczne, aby zapewnić szczelność budynku. Fachowy serwis bram WIŚNIOWSKI zapewnia Bramserwis.

Dofinansowanie można także uzyskać na wybrane produkty stolarki drzwiowej. Warto tutaj wspomnieć o drzwiach zewnętrznych CREO, DECO, Plus, DoorTherm marki WIŚNIOWSKI, które zapewniają odpowiednią izolację i spełniają surowe wymogi programu Czyste Powietrze.

Bramserwis © 2019
Realizacja: Footstep.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies