Blog

czym smarować bramę garażową

Czym smarować bramę garażową i jak odpowiednio o nią dbać?

Brama garażowa to element domu, który podnosimy i opuszczamy nawet tysiąc razy w ciągu roku. W związku z tym, jej konserwacja jest niezwykle istotna, jeśli chcemy zachować jej dobry stan na długo. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy więc, czym smarować bramę garażową i jak ją konserwować.

Smarowanie bramy – jak to zrobić?

W celu przedłużenia żywotności bramy garażowej warto stosować odpowiednie preparaty konserwujące. Jeśli jednak nasza brama bardzo skrzypi, samo spryskanie jej smarem nie wystarczy. Najpierw należy dokładnie ją wyczyścić. W przeciwnym wypadku zastosowanie smaru spowoduje jeszcze większe przyciąganie kurzu i brudu.

Zacznijmy więc od dokładnego czyszczenia, najlepiej wilgotną szmatką. Następnie należy wytrzeć wszystkie elementy do sucha. Po wykonaniu tych czynności możemy nałożyć smar. Ma on pozytywne działanie między innymi na:

  • prowadnice,
  • metalowe rolki,
  • łożyska,
  • zawiasy,
  • zamki.

Ponadto, wiele dostępnych na rynku smarów dodatkowo tworzy na powierzchni powłokę chroniącą przed rdzą oraz korozją.

Sprawdź uszczelki przed zimą

Zanim nadejdzie pierwszy śnieg warto sprawdzić stan uszczelek na całym obwodzie bramy. Wilgoć oraz niskie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na gumowe elementy. Mikrouszkodzenia takie jak wgniecenia lub pęknięcia mogą być przyczyną wnikania do garażu zimnego powietrza. Uszczelki powinny być utrzymywane w stałej czystości, a częstotliwość ich zmian zależna między innymi od warunków pogodowych oraz stopnia intensywności używania bramy.

Jakie środki wybrać do czyszczenia bramy garażowej?

Jeśli chodzi o powierzchnię paneli bramy, najlepiej sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Jeżeli nasza brama garażowa wyposażona jest w panele laminowane, do ich czyszczenia nada się samochodowy szampon bez wosku. Jeżeli z kolei nasze panele wykonane są z folii drewnopodobnej – wybierzmy płyn dedykowany do mycia tworzyw sztucznych.

Po umyciu bramę należy obficie spłukać wodą. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy model automatyczny i elementy elektryczne znajdują się w takim miejscu, że istnieje ryzyko zalania, należy je zakryć i zadbać, aby nie przedostała się do nich woda. Poza skrzydłem bramy, pamiętajmy również o wyczyszczeniu prowadnic oraz elementów napędowych.

Serwisowanie

W przypadku zauważenia nawet drobnej usterki bramy warto zgłosić się do serwisanta bram garażowych. W ten sposób uzyskamy profesjonalną pomoc w krótkim czasie. Zwlekając z naprawą drobnych usterek istnieje prawdopodobieństwo, że uszkodzimy bramę jeszcze bardziej.

Bramserwis © 2019
Realizacja: Footstep.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies