Blog

Rolety i żalucje co lepsze

Rolety czy żaluzje? Którą opcję wybrać?

Rolety i żaluzje okienne to doskonała ochrona przed promieniami słonecznymi, dająca przy tym możliwość dodatkowej aranżacji okna uzupełniającej wygląd wnętrza. Co jednak wybrać – rolety czy żaluzje? Warto skupić się nie tylko na ich funkcji, ale również na wyglądzie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy wady i zalety obu rozwiązań.

Czym różnią się rolety od żaluzji?

Główna różnica to materiał wykonania. Rolety produkowane są przy użyciu tkanin naturalnych lub ich mieszanek z syntetycznymi. Żaluzje natomiast często robione są z aluminium, które odbija promienie słoneczne. Mogą one jednak również szybko nagrzewać się, dlatego popularniejsze stają się modele drewniane i te z tworzyw sztucznych.

Poza tym rolety wyglądają na zrolowane (stąd ich nazwa) zasłony, które rozwijają się w dół okna. Z kolei żaluzje to nic innego jak zestaw listewek zwanych lamelkami montowanych w poprzek okna. Lamelki żaluzji obracają się mniej więcej pod kątem 180 stopni i umożliwiają całkowite zasłonięcie okna lub pozostawienie w nim niewielkich szparek.

Dopasuj do wnętrza

Materiał okiennych dekoracji ściśle łączy się z ich wzornictwem. Proste rolety doskonale odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach. Są bardzo dyskretne, dlatego nie zburzą minimalistycznego ducha aranżacji. Barwne modele, ozdobione bajkowymi wzorami idealnie sprawdzą się w królestwie najmłodszych domowników. W stylizowanych wnętrzach warto zastosować rolety rzymskie lub weneckie. Niezwykle praktyczne są również rolety dzień-noc mające zbliżone właściwości do żaluzji. Jednak zamiast charakterystycznych lamelek posiadają poprzeczne pasy, pomiędzy którymi znajdują się wolne przestrzenie. Przez luki w roletach do pomieszczenia wpada światło. To idealny wybór do salonu, który w łatwy sposób pozwala dopasować ilość światła do pory dnia czy też własnych preferencji.

Żaluzje mają zdecydowanie skromniejszy design. Dawniej lamelki bywały znacznie węższe, dziś chętniej stosuje się żaluzje o szerszych elementach. Najpopularniejsze są modele z drewna – przypadną do gustu zwolennikom naturalnych surowców. Takie drewniane żaluzje będą świetnym wyborem w pomieszczeniach urządzonych w stylu orientalnym, a także tych utrzymanych w trendzie eko. Nowością na rynku są żaluzje skóropodobne, które doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Szczelnie zasłonięte żaluzje nie prześwitują, co ma czasem miejsce w przypadku rolet. Dlatego też ich montaż to idealne rozwiązanie w pomieszczeniach, w których chcemy cieszyć się absolutną prywatnością.

Zalety i wady obu rozwiązań

Zarówno rolety, jak i żaluzje mają swoje plusy i minusy. Przewagą żaluzji jest fakt, że dzięki regulowanym lamelkom daje większą kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Modne obecnie modele wykonane z drewna mogą stanowić bardzo klimatyczny element wystroju kuchni lub łazienki. Z drugiej strony, żaluzje są trudniejsze do utrzymania w czystości. Ich mechanizm jest bardziej skomplikowany i tym samym bardziej narażony na usterki – uszkodzona żaluzja przestaje być funkcjonalna, a ustawienie jej w pożądany sposób staje się utrudnione.

Zdecydowanie prostsze w obsłudze są rolety. Nie zbierają kurzu, jest więc to odpowiednie rozwiązanie dla alergików. Ponadto mogą być wykonane z tkanin różniących się estetyką i stopniem pochłaniania światła – niektóre z nich mogą odbijać promieniowanie cieplne. Ich wadą z pewnością jest fakt, że trudniej przy ich pomocy kontrolować ilość wpadającego do wnętrza światła.

O czym pamiętać wybierając oprawę okna?

Wybór odpowiedniej oprawy okna nie przysporzy nam problemów, jeśli będziemy wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w danych warunkach. Najważniejsze, aby w naszych oczach było pięknym i estetycznym wykończeniem wnętrza. Ponadto dekorację okna należy dopasować do stylu pomieszczenia.

Inne ważne czynniki to: wysokość oraz szerokość okna, jego kształt oraz umiejscowienie, rodzaj pomieszczenia i warunki w nim panujące. Jeśli dokładnie przeanalizujemy powyższe kwestie, z pewnością znajdziemy rozwiązanie skrojone na miarę naszego wnętrza i potrzeb.

Bramserwis © 2019
Realizacja: Footstep.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies