Blog

Inteligentny dom

Czy inteligentny dom to dobra inwestycja?

Coraz więcej osób rozważa możliwość skorzystania z nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają nam życie na co dzień. Chodzi tutaj przede wszystkim o inteligentne domy, których popularność rośnie z dnia na dzień. Jednak czy jest to dobra inwestycja? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na to pytanie.

Jak to działa?

Inteligentny dom to taki, opierający się na instalacjach odpowiadających za zadania, które sterują różnego rodzaju sprzętem. Wśród dostępnych na rynku systemów można rozróżnić dwa: system sterowania i nadzoru instalacji technicznych (BAS) oraz system instalacji i nadzoru bezpieczeństwa oraz monitoringu (DMS).

Inteligentny dom to na przykład integracja urządzeń odpowiedzialnych za energię, ogrzewanie czy też automatyka bramowa. To również obsługa telewizji, monitoringu lub oświetlenia. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb indywidualnego odbiorcy oraz tego, jaki stopień zaawansowania posiadać ma jego dom. Więcej rozwiązań przedstawiliśmy w innym naszym wpisie – „Inteligentny dom – czyli jaki?”.

Spore oszczędności

Bardzo wiele osób twierdzi, że rozwiązania stosowane w inteligentnych domach są kosztowne. Cena takich rozwiązań, jeśli chcemy zainstalować wszystkie rozwiązania może wynieść nawet 50 tysięcy złotych. Jednak warto pamiętać o tym, że jest to inwestycja, która dość szybko może się zwrócić. Dzięki temu, że wszystkie systemy w takim domu są zintegrowane, sam decyduje o tym, jakie zużycie mediów będzie optymalne oraz jakich źródeł energii do tego użyć. Wysokość rachunków może zmniejszyć się nawet o 30 proc.

Jakie rozwiązania możemy zastosować?

  • Oświetlenie – umieszczenie odpowiednich czujników w pomieszczeniach w całym domu pozwala zautomatyzować włączenie i wyłączenie światła na podstawie informacji o obecności mieszkańców w poszczególnych pokojach. Jednym kliknięciem lub poleceniem głosowym możemy na przykład wyłączyć światła w całym domu. Zaletą takiego rozwiązania jest zatem duża oszczędność prądu – światło świeci tylko wtedy, kiedy go potrzebujemy.
  • Ogrzewanie i klimatyzacja – w inteligentnym domu możemy znacznie ograniczyć koszty ogrzewania, gdy ustawimy system w taki sposób, aby automatycznie regulował temperaturę. Podobnie jest ze sterowaniem klimatyzacją – wyłączy się, gdy system wykryje otwarte okno lub gdy nikogo nie będzie w domu.
  • Bramy, furtki, nawadnianie – w domu inteligentnym nie bez znaczenia jest automatyka bramowa. Na przykład, dzięki funkcji geolokalizacji w smartfonach, która powiadomi system o naszym powrocie do domu, bez zdejmowania rąk z kierownicy wjedziemy na teren posesji. Z kolei, aby nasz ogród był zadbany, niezbędne są regularne podlewania. W tym celu wykorzystuje się systemy automatycznego nawadniania, które warto zintegrować z czujnikami deszczu i wilgotności gleby. W efekcie oszczędzamy wodę, co korzystne jest zarówno dla naszej kieszeni, jak i środowiska.

Jakie korzyści płyną z posiadania inteligentnego domu?

Inwestowanie w inteligentny dom to wiele pozytywów. Z pewnością zyskujemy wysoki poziom funkcjonalności. Poprzez liczne rozwiązania systemowe, centralne urządzenie odpowiadające za działanie urządzeń domowych, zwalnia nas ze znajomości ich obsługi, czy też tracenia czasu na osobne ustawianie pracy systemów grzewczych, czy oświetlenia. To również ogromna wygoda oraz komfort – niemożliwy do osiągnięcia w tradycyjnym domu. Automatyka odpowiadać może za sterowanie oświetleniem, temperaturą czy urządzeniami elektronicznymi – jest w pełni zintegrowana. Do tego mamy możliwość zmiany warunków panujących w domu w zależności od potrzeb. Wystarczy jeden przycisk, aby automatycznie zmienić na przykład temperaturę.

Kolejną zaletą inteligentnego domu jest zdecydowanie bezpieczeństwo. Dzięki takim rozwiązaniom można w pełni zarządzać systemami antywłamaniowymi, alarmami oraz monitoringiem. Należy wspomnieć również o systemach zapobiegających pożarom czy wyciekom gazu.

Bramserwis © 2019
Realizacja: Footstep.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies