Blog

Jak wybrać drzwi do domu, aby służyły nam długie lata

Jak wybrać drzwi do domu

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych nie jest prosty. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, musimy zwrócić uwagę na wiele czynników, w tym na funkcjonalność, bezpieczeństwo czy ich wygląd. Jak więc wybrać odpowiednie drzwi do domu? W dzisiejszym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Po pierwsze – wymiar

Wybierając drzwi do domu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wymiar, w końcu muszą one pasować do otworów w murze, które zostały najpierw zaprojektowane przez architekta, a następnie wykonane przez murarzy. Warto tutaj wspomnieć, że drzwi w standardowych rozmiarach (w mieszkaniu drzwi zewnętrzne mają przynajmniej 90 × 200 cm, w domkach jednorodzinnych wymiary są bardziej zróżnicowane, wiele osób decyduje się na drzwi do domu o wymiarach 100 × 200) kupimy w niższej cenie od tych, których mają nietypowe rozmiary. Pamiętajmy też o tym, że szersze drzwi niż 90 centymetrów są znacznie cięższe, a ich okucia, klamki i zawiasy szybciej eksploatują się, przez co wymagają też częstszej regulacji.


Dowiedz się więcej

Po drugie – bezpieczeństwo

Zewnętrzne drzwi do domu chronią nas przed intruzami, tworząc z naszego domu azyl. Dlatego też, gdy dopasujemy już wymiar, musimy zwrócić uwagę na ich poziom bezpieczeństwa. To, czy zapewniają nam odpowiednią ochronę, wyznacza przede wszystkim trwałość ich konstrukcji oraz zabezpieczenia antywłamaniowe, w jakie są one wyposażone. Wymienić tutaj można m.in.:

  • Bolce lub wręg antywyważeniowy – ich zadaniem jest zabezpieczenie drzwi od strony zawiasowej,
  • Zamki i blachy zawiasowe – dzięki nim zmniejszone zostaje ryzyko wyłamania drzwi,
  • Wkładki antywłamaniowe i szyldy, które zabezpieczają je przed złamaniem.

Co ważne, wymienione wyżej elementy w większości przypadków są nie tylko atestowane, ale też posiadają klasy antywłamaniowe. Wybierając je, należy więc dobrać je na podobnym poziomie.

Konstrukcja i wykończenie

Konstrukcja i wykończenie to kolejne aspekty, które powinniśmy wziąć pod uwagę. W przypadku drzwi wykonanych z drewna podstawowe materiały konstrukcyjne to tzw. ramiaki. Najlepiej, by były one klejone, co nie tylko zapobiega wypaczaniu, ale też dzięki temu są one trwalsze. Uzupełnieniem konstrukcji są elementy zewnętrzne, zwane płycinami, tutaj najważniejsze jest, by były one wodoodporne.

Jeśli chodzi o wykończenie, to najczęściej używa się w tym celu farb wodnych, które mają chronić drzwi przed wilgocią, umożliwiając tym samym odparowanie naturalnej wody, jaka jest zgromadzona w drewnie. Gdy wilgotność spada, drewno kurczy się, dlatego też nałożona farba powinna być wysokiej jakości, dzięki czemu można uniknąć efektu łuszczenia.

Izolacyjność cieplna i akustyczna

Drzwi zewnętrzne różnią się izolacyjnością w zależności od konstrukcji i wyposażenia. Przykładowo, drzwi do domu z drewna sosnowego są cieplejsze od tych, które wykonane są z drewna dębowego. Warto tutaj dodać, że im mniejszy współczynnik całkowitej przenikalności cieplnej mają drzwi, tym lepiej. Nie wolno też zapominać o tym, że przeszklenia i zamontowane w drzwiach zamki wpływają na izolacyjność termiczną. Dobrze jest wybierać te z zamkami wielopunktowymi, przyleganie skrzydła do ościeżnicy jest w nich lepsze, dzięki czemu minimalizują straty ciepła.

Oczywiście, izolacja cieplna to nie jedyny wymóg, który ma znaczenie. Drzwi zewnętrzne powinny mieć też dobrą izolację akustyczną, dzięki czemu możemy stłumić lub wyeliminować część hałasu, który może dostawać się do naszego domu lub mieszkania, co jest niezwykle istotne w budownictwie wielorodzinnym. W przeciwieństwie do izolacji cieplnej im wyższy parametr izolacji akustycznej, tym lepiej. Wysoki współczynnik mają ciężkie i grube drzwi, a aby jeszcze zwiększyć tę właściwość, warto wybrać drzwi, które mają uszczelnienia zastosowane pomiędzy skrzydłem oraz ościeżnicą.

Wygląd drzwi do domu ma znaczenie

Oczywiście, przy wyborze drzwi do domu liczą się nie tylko parametry, ale też ich wygląd. Zewnętrzne drzwi są wykończeniem naszego wymarzonego domu, nic więc dziwnego, że chcemy, by pasowały one do koncepcji i po prostu dobrze się prezentowały. Jednym z najważniejszych czynników zewnętrznych, jaki musimy wziąć pod uwagę, jest barwa. W trakcie podejmowania decyzji powinniśmy dopasować kolor do odcienia elewacji, montowanych okien, bram garażowych, a nawet i dachu. Wybierając kolor, pamiętajmy o tym, że ciemne barwy są wrażliwsze na oddziaływanie promieni słonecznych, dlatego też lepiej unikać montowania takich drzwi po południowo-zachodniej stronie domu.

Wygląd to nie tylko kolor, ale też różnego rodzaju elementy ozdobne. Jeśli chcemy doświetlić ciemne pomieszczenia wejściowe, to powinniśmy pomyśleć o drzwiach z przeszkleniami lub nawet witrażami.


Dowiedz się więcej

Bramserwis © 2019
Realizacja: Footstep.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies