Blog

obrazek wyrozniajacy jak utrzymac porzadek w garazu

Jak utrzymać porządek w garażu?

Garaż pełni najczęściej funkcję nie tylko miejsca do przetrzymywania samochodu, ale również małego warsztatu. Zwykle trzymamy w nim opony, narzędzia, ale także rowery czy kosiarki. To także miejsce do przechowywania rzadko używanych lub starych przedmiotów, które nie mieszczą się w mieszkaniu. Ostatecznie nasz garaż zmienia się z biegiem czasu w graciarnię, a twórczy nieład staje się zwykłym bałaganem. Zaczyna utrudniać nie tylko wykonywanie napraw, ale również parkowanie pojazdu.


Dowiedz się więcej

Jak uporządkować garaż i zachować ład na dłużej? Jakie bramy garażowe pozwalają zaoszczędzić najwięcej przestrzeni oraz jakie meble są najbardziej funkcjonalne? Poznaj kilka sprytnych rozwiązań.

Porządkowanie garażu ma głównie na celu zwolnienie miejsca niezbędnego do parkowania pojazdów. By móc bezpiecznie i wygodnie z niego korzystać, niezbędne jest zachowanie określonej ilości wolnej przestrzeni. Minimalny wymiar pojedynczego miejsca postojowego to 2,3 x 5 m. Odległość samochodu od ściany powinna wynosić przynajmniej pół metra. Dla zapewnienia komfortowych warunków przy wsiadaniu i wysiadaniu dobrze jest pozostawić dodatkowe miejsce. Odległość samochodu od drzwi powinna w tym wypadku zostać zwiększona o przynajmniej 20 centymetrów.

Aby pozostawić sobie wystarczająco dużo miejsca do parkowania, należy ograniczyć do minimum ilość przedmiotów trzymanych bezpośrednio na podłodze, w przypadkowych miejscach. Do ich przechowywania warto wykorzystać całą dostępną przestrzeń, zatem również ściany garażu, a także sufit.

Półki pod sufitem

Dobrym sposobem jest zamontowanie pod sufitem metalowych półek. W schowkach pod dachem możemy z powodzeniem umieścić rzadziej używane przedmioty. Do przechowywania lekkich i długich rzeczy – np. nart – można też wykorzystać stelaż bramy garażowej zamontowany pod sufitem. Należy jednak pamiętać o tym, że aby móc podwiesić jakieś sprzęty, muszą one być zamontowane poza zasięgiem otwieranej bramy.

Bramy garażowe a dostępna przestrzeń

Najmniej miejsca wymagają bramy garażowe rolowane, zwane również żaluzjowymi. Działają one jak rolety. Bramy garażowe rozwierne – czyli tradycyjne bramy skrzydłowe otwierane na zewnątrz – zajmują dużo miejsca na podjeździe do garażu. We wnętrzu możemy jednak umieścić przedmioty niemal bezpośrednio przy wejściu.

Przechowywanie narzędzi

Podstawowym wyposażeniem garażu są, oczywiście, narzędzia. Gdy bałagan uniemożliwia nam szybkie odnalezienie niezbędnego klucza czy śrubokręta, nawet najprostsza naprawa może przedłużyć się i kosztować nas sporo wysiłku oraz nerwów. Utrzymanie ładu w garażu polega w znacznej mierze na umiejętnym posegregowaniu dużych oraz małych narzędzi, tak by były zawsze pod ręką i abyśmy mogli bez problemu odnaleźć je w razie potrzeby.

Meble i stojaki

W garażowym warsztacie nie może zabraknąć mebli. Odpowiednio wytrzymałe i pojemne pozwalają na przechowywanie części zamiennych, niewymiarowych elektronarzędzi. Blaty mogą dodatkowo posłużyć jako wygodna przestrzeń robocza podczas wykonywania napraw. Na ścianach można umieścić drewniane półki. Majsterkowicze mogą także pokusić się o wykonanie własnej meblościanki z miejscem na większe przedmioty, np. hulajnogę, narty, deskorolki. Stojaki oraz wieszaki dostępne w sklepach są bardzo funkcjonalne i pozwalają na wygodne przechowywanie opon, zawieszenie roweru, podparcie motocykla, a nawet kosiarki.

Dobrym i popularnym sposobem jest stosowanie tradycyjnych skrzynek narzędziowych. Możemy ustawić je jedna na drugiej pod ścianą garażu, umieścić w szafce bądź na blacie roboczym. Sprytni majsterkowicze, ceniący sobie ład i porządek, mogą też zdecydować się na umieszczenie w garażowym warsztacie ścianki narzędziowej bądź specjalnej tablicy.

W sprzedaży dostępne są perforowane tablice wykonane z plastiku — mocuje się je do ściany za pomocą uchwytów, których układ można samodzielnie aranżować. Ścianka narzędziowa umożliwia przejrzyste rozmieszczenie niezbędnych przedmiotów oraz zapewniają łatwy do nich dostęp, a dzięki różnorodnym uchwytom mamy możliwość umieszczenia ich na ścianie według uznania. Zastosowanie ścianki zwiększa także estetykę w pomieszczeniu oraz pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Wózki warsztatowe

Warto też zainteresować się mobilnymi wózkami garażowymi. Zaletą tego rozwiązania jest prostota ich przemieszczenia — w razie potrzeby możesz przysunąć wózek z niezbędnymi podczas naprawy przedmiotami. Szafki na kółkach posiadają zwykle wiele szuflad, mniejszych i większych, dzięki czemu możemy łatwo posegregować narzędzia.

Szufladki, pojemniki, kuwety

Najdrobniejsze elementy, jak śruby, nakrętki czy gwoździe możemy umieścić w oddzielnych kuwetach lub małych pojemnikach. Dobrym pomysłem jest podzielenie ich według wielkości, w razie potrzeby łatwo odnaleźć potrzebną rzecz, bez uciążliwego przeszukiwania skrzynki na narzędzia.

Jeśli umiejętnie zagospodarujesz przestrzeń i wykorzystasz kilka prostych rozwiązań, garaż może stać się warsztatem z prawdziwego zdarzenia oraz najlepszym miejscem do majsterkowania. Po przeprowadzeniu generalnych porządków zdziwisz się, jak przestronne jest niewielkie pomieszczenie, w którym dotychczas z trudem parkowałeś rowery i samochód jednocześnie.


Dowiedz się więcej

Bramserwis © 2019
Realizacja: Footstep.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies