Blog

Brama garażowa zimą bez awarii. Jak zadbać o bramy garażowe?

Każda brama garażowa wymaga odpowiedniej konserwacji i regularnej oceny stanu poszczególnych elementów w postaci mechanizmu i napędu. Zaniedbanie tych kwestii może doprowadzić do tego, że któryś z nich zawiedzie i to w najmniej oczekiwanym momencie lub brama w ogóle się nie uruchomi. Jak zatem prawidłowo przygotować bramę garażową do zbliżającej się zimy?


Dowiedz się więcej

Regularne usuwanie przeszkód znajdujących się w okolicy bramy

Zakup i montaż bramy garażowej z całą pewnością nie wystarczą do tego, aby móc cieszyć się jej niezawodnością przez cały rok. W zależności od rodzaju posiadanej bramy należy zadbać także o kilka bardzo istotnych kwestii. Dzięki temu można ustrzec się przed wieloma nieoczekiwanymi problemami w postaci np. jej awarii. Zarówno nieprzygotowanie, jak i niewłaściwe przygotowanie bramy garażowej do okresu zimowego może skończyć się niemałym rozczarowaniem jej użytkownika.

Jeśli bramy garażowe mają prawidłowo działać przez cały okres ich użytkowania, w tym podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych, konieczne jest regularne usuwanie przeszkód znajdujących się w ich okolicy w postaci śniegu, błota pośniegowego i wody. Jest to prosty sposób na uniknięcie przymarzniętej uszczelki, okucia bramy i linek. Pozwoli to także na uchronienie się przed niedomykaniem się bramy. Jeśli posiadany model bramy jest uchylny, to takie zabiegi zmniejszą ryzyko przymarznięcia dolnych rygli.

Dzięki odśnieżaniu podjazdu zmniejszy się ilość śniegu wewnątrz garażu uniemożliwiającego odpowiednią wentylację pomieszczenia. W źle wentylowanym garażu panuje znacznie większa wilgotność, co z kolei przyczynia się do rozwoju ognisk rdzy na metalowych elementach bramy. Cierpią na tym sprężyny, zawiasy i rolki. Oprócz odśnieżania podjazdu warto także odśnieżyć samochód przed wjechaniem do garażu.

Odpowiednio zamontowane fotokomórki bramy garażowej

W okresie zimowym ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne może wystąpić problem z fotokomórkami znajdującymi się przed bramą garażową, dlatego też konieczne jest ich regularne odśnieżanie, aby były w ogóle w stanie prawidłowo działać. Jeśli jest to możliwe, to najlepiej byłoby zamontować fotokomórki w świetle bramy, co jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo znajdujących się pod nią osób/przedmiotów. Jeśli ktoś szuka jeszcze wygodniejszego rozwiązania, to godne polecenia jest zamontowanie fotokomórek w ościeżnicy, dzięki czemu nie będzie trzeba ich odśnieżać zimą. Wystarczy wówczas oczyścić fotokomórki z kurzu nagromadzonego na ich powierzchni.


Dowiedz się więcej

Jak najkrótsze pozostawianie bramy w pozycji stojącej

Podczas mroźnych dni należy zadbać o to, aby zredukować do minimum okres pozostawiania bramy w pozycji stojącej. Chodzi tutaj o zmniejszenie ryzyka uszkodzenia napędu. Przy okazji pozwoli to również uchronić się przed nadmiernym wychłodzeniem garażu.

Przegląd bramy i jej konserwacja

Przygotowując bramę garażową do zimy, należy zadbać o konserwację jej ruchomych elementów. Wymagają one wyregulowania i nasmarowania specjalnym preparatem. Silikonowe uszczelki należy również potraktować smarem silikonowym. Elementy wykonane z gumy są szczególnie podatne na niekorzystne działanie wilgoci i niskich temperatur. Producenci bram garażowych zalecają smarowanie uszczelek każdego miesiąca, dzięki czemu można mieć pewność, że zachowają one swoje elastyczne właściwości. Metalowe elementy bramy powinno się pokrywać specjalnymi smarami, które są przeznaczone do użytku zewnętrznego. Zaleca się zastosować smar także na prowadnicach, zawiasach i łożyskach rolek.

Coroczny przegląd bramy

Raz w roku zaleca się także wykonać przegląd bramy. Najlepiej jest zrobić to już jesienią. Na sprawność bramy garażowej i bezpieczeństwo użytkownika składają się nie tylko stan zawiasów, ale także stan łożysk i rolek.

Unikanie czyszczenia bramy na mokro

Warto jeszcze wspomnieć o tym, aby zimą nie czyścić bramy na mokro. Jeśli jednak będzie to konieczne, to wówczas należy obowiązkowo osuszyć czyszczone powierzchnie i to bardzo dokładnie.

Jesteś z Koszalina i interesują Cię bramy garażowe? Znalazłeś się w odpowiednim miejscu. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, co możemy Ci zaoferować.

Bramserwis © 2019
Realizacja: Footstep.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies