Blog

Inteligentny dom – czyli jaki?

Inteligentny dom to system zarządzania budynkiem, w którym wykorzystuje się wysoko zaawansowaną technologię. Na system składa się sieć czujników i detektorów na terenie całego budynku, które podłączone są do centralnego systemu zarządzania. Przymiotnik inteligentny odnosi się do samodzielności mechanizmu. Przykładowo, w przypadku odnotowania ruchu w pomieszczeniu, system samorzutnie zapali światło oraz zwiększy temperaturę pokoju. Z kolei w sytuacji, w której wybuchnie pożar, mechanizm uruchomi procedurę awaryjną.

Dowiedz się więcej

Spektrum rozwiązań, którymi steruje system zarządzania, jest szerokie. Za jego pomocą można kontrolować oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, ustawiać ogrzewanie, klimatyzację, wentylację, system przeciwpożarowy oraz monitoring. Inteligentny dom to także automatyka bramowa za pomocą której można otwierać i zamykać bramę bez konieczności wychodzenia z samochodu. To nie wszystkie udogodnienia, jakie oferuje inteligentny dom. Ciekawym rozwiązaniem jest ustawianie sekwencji działań. Działanie mechanizmu jest proste, przykładowo ustawiasz, że każdego dnia o godzinie 17 będzie podnosiła się temperatura w mieszkaniu. Inteligentny dom można zaprogramować również w taki sposób, by udawał obecność gospodarzy w trakcie ich wyjazdu, np.: można ustawić opcje automatycznego zapalenia światła czy zmieniania położenia rolet.

Jak zainstalować system?

Wbrew pozorom instalacja systemu nie jest kłopotliwa. W momencie, w którym podejmiemy decyzję o zainstalowaniu systemu zarządzania domem, nie musimy składać podań o żadne zgody. W przypadku montażu nie musimy też specjalnie kuć ścian. Na rynku istnieją również bezprzewodowe systemy, dlatego mechanizm można zainstalować w każdym momencie, a nie jedynie w trakcie budowy domu.

Cały dom w jednej aplikacji

Zaletą inteligentnego domu jest możliwość kontrolowania wszystkiego na odległość. Instalując dobry system, możesz sterować mechanizmem za pomocą jednej aplikacji. Za pomocą telefonu, tableta czy komputera możesz zarządzać wszystkimi inteligentnymi urządzeniami, jakie posiadasz w domu. Włączaj i wyłączaj światło, włącz alarm, zasuń rolety lub sprawdź, czy na pewno zamknąłeś/aś drzwi wejściowe. Oczywiście, kontrolujesz wszystkie kwestie związane z otwieraniem/zamykaniem bramy – za te opcje odpowiada automatyka bramowa. Czytając o tym, że dostęp do całego domu masz za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie/tablecie/komputerze, możesz zacząć zastanawiać się, co dzieje się, gdy zgubimy sprzęt lub ktoś nam go ukradnie. Warto podkreślić, że dostęp do aplikacji jest możliwy po wpisaniu indywidualnie ustanawianego hasła. Wszelkie zabezpieczenia aplikacji są podobne do tych w mobilnej bankowości, dlatego nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swojej posiadłości przed niepożądanymi gośćmi.

Bramserwis © 2019
Realizacja: Footstep.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies