Blog

Deski kompozytowe – charakterystyka

Deski WPC tworzone są z kilku materiałów. To połączenie tworzywa sztucznego z drewnem. Taki mix pozwala na maksymalne wykorzystanie najistotniejszych cech obydwóch tych surowców. Końcowy produkt jest niezwykle wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych m.in wilgoci, zmiennej temperatury czy ewentualnego pojawiania się pleśni i grzybów. Dodatkowo produkt pozbawiony jest sęków i innych niedoskonałości. Oprócz trwałości deski kompozytowe mają równie przyjemną fakturę co prawdziwe drewno, dzięki czemu można z przyjemnością chodzić po nich nawet boso.


Dowiedz się więcej

Podczas wyboru kompozytu warto pamiętać, że naturalnym procesem będzie jego lekka zmiana koloru po pierwszych miesiącach użytkowania i odbierania promieni słonecznych. Trzeba więc zwrócić uwagę na fakt, że fragmenty tarasu czy podestu, które trwale przysłonięte będą np. meblami – mogą ostatecznie mieć delikatnie inną barwę.

Regularne czyszczenie

W większości deski kompozytowe posiadają powierzchnię ryflowaną. W związku z tym w niewielkich szczelinach bardzo łatwo gromadzi się brud, który jest jednak prosty do usunięcia. Zwykle wystarczy systematyczność i woda pod ciśnieniem. Oprócz regularnego zamiatania, zdecydowanie najwygodniejszą metodą czyszczenia jest użycie myjki ciśnieniowej. Należy pamiętać o używaniu jej zgodnie z kierunkiem, w jakim biegną ryfle, aby nie uszkodzić powierzchni i uzyskać najlepsze efekty. Ciśnienie myjki skierowanej na posadzkę nie powinno przekraczać 100 barów.

Plamy i zanieczyszczenia – jak je usuwać?

Jak każda inna powierzchnia, deski kompozytowe narażone są na plamy i różne zanieczyszczenia. Do usuwania plam najlepiej używać delikatnych środków, takich jak płyn do mycia naczyń czy szampon. W przypadku uporczywych plam takich jak tłuszcz czy intensywne przebarwienia, rynek oferuje szeroki wybór bezpiecznych środków czyszczących. Gdy jednak wszystkie środki chemiczne zawodzą, można potraktować zanieczyszczone miejsce delikatnym czyszczeniem mechanicznym. Do tego przyda się nam stalowa wełna lub miękka, druciana szczotka.

Dodatkowa pielęgnacja

Jeśli intensywnie używamy powierzchni, na których zamontowane są nasze deski kompozytowe, to prędzej czy później pojawią się na niej zarysowania. Oczywiście można częściowo zapobiec temu procesowi, korzystając z dedykowanych temu preparatów, ale powstałe rysy można w prosty sposób usunąć. Przy pomocy odrobiny papieru ściernego lub wełny stalowej można je ostrożnie usunąć. Ten proces również powinien być prowadzony wzdłuż ryfli. Taki zabieg może prowadzić do powstania nieco jaśniejszej plamy w ścieranym miejscu, ale ujednolici się ona w ciągu kilku tygodni.

Bramserwis © 2019
Realizacja: Footstep.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka Cookies